7 najciekawszych murali w Łodzi!

Pierwsze skojarzenie miasta Łodzi związane jest z filmem, w końcu to tu powstało pierwsze stałe kino na ziemiach polskich, to w Łodzi znajduje się państwowa szkoła filmowa. Łódź jednak to nie tylko miasto filmu, ale także miasto... murali! Przygotowaliśmy dla Was zestawienie najciekawszych murali w naszym mieście. Sprawdźcie, jakie murale się w nim znalazły. 

 

 Mural „Łódź”, Piotrkowska 152

Mural

Najstarszy, wielkoformatowy łódzki mural. Zlokalizowany na końcu deptakowej części ulicy Piotrkowskiej. W momencie jego namalowania był to największy mural na świecie. Ukończony w listopadzie 2001 roku. Przedstawia najbardziej łódzkie elementy przestrzeni miasta – Plac Wolności z pomnikiem Tadeusza Kościuszki, Kościół Zesłania Ducha Świętego, Ratusz oraz zabytkowy tramwaj. Autorami muralu są członkowie grupy Design Futura. Mural mieści się na 600m2 północnej ściany kamienicy przy Piotrkowskiej 152, tylko 5 minut spaceru ze Starego Kina!

 

 Mural „Rubinstein” - Sienkiewicza 18

Mural Rubinstein

W hołdzie wielkiemu łódzkiemu pianiście powstał mural u zbiegu ulic Sienkiewicza i Traugutta. Autorem najbardziej kolorowego muralu w Łodzi jest pochodzący z Brazylii – Eduardo Kobra. Artysta słynie z malowania na muralach portretów w fotorealistycznej stylistyce wraz z charakterystycznym kalejdoskopowym ornamentem. Mural powstał w 2014 w ramach współpracy z programem rewitalizacyjnym Mia100 Kamienic. Mural usytuowany jest vis-a-vis gmachu Filharmonii Łódzkiej, która nosi imię słynnego wirtuoza. Malowidło to znajduje się nieopodal Dworca Łódź Fabryczna.

 

Mural wykuty w ścianie - Kopernika 28

Mural wykuty w ścianie

Jedyny kuty w ścianie mural powstał jesienią 2014 roku. Stworzony został przez pochodzącego z Portugalii twórcy street artu – Vhilsa. Artysta specjalizuje się w wyjątkowej technice – wykorzystuje niszczejący tynk i za pomocą młotka, dłuta i wiertarki tworzy niepowtarzalne prace. Jego dzieła nadają nowe życie w zaniedbane ściany budynków.

 

Mural „Cisza” - Wólczańska 13 

Mural Cisza

Wykonany z 1300 różnej długości metalowych prętów, pierwszy tego typu na świecie mural 3D. Autorem jest Łukasz Berger, wrocławianin, absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Instalacja powstała w 2015 roku na ścianie kamienicy przy ulicy Wólczańskiej 13. Powstanie muralu nadzorowało Łódzkie Centrum Wydarzeń. Instalację możemy spotkać podczas spaceru do Muzeum Sztuki lub Teatru Nowego.

 

Mural „Jerzyk/Apus Apus” - Kilińskiego 127  

Mural Jerzyk

Mural powstał w ramach Festiwali Energii Miasta, który powstał z materiałów recyklingowych – opon, drewna, plastiku. Autorem instalacji jest Bordallo II – czyli pochodzący z Portugalii Artur Bordalo. Artysta sam zbiera materiały, które potem wykorzystuje w swoich pracach. „Jerzyk” jest kontynuacją światowego projektu „Big Trash Animals”, którego głównym celem jest zwrócenie uwagi na mieszkające w naszym otoczeniu zwierzęta. Jego praca jest widoczna dla podróżujących trasą W-Z oraz znajduje się na trasie ze Starego Kina do Muzeum Kinematografii i Szkoły Filmowej. Wyraziste kolory i użyte materiały skutecznie przyciągają wzrok obserwatora. Mural tchnął nowe życie w zaniedbaną część ulicy Kilińskiego.

 

Mural z jelonkiem - Łąkowa 10

Mural Jelonek

Dzieło powstało w ramach IV edycji Festiwalu Urban Forms w Łodzi. Twórcą jest pochodzący z Chin artysta o pseudonimie DALeast. Przedstawia jelenia stworzonego z wielu różnokolorowych gałęzi, pośród których mieszkają ptaki. Mural znajduje się przy Łąkowej 10, można go zobaczyć idąc na koncert do łódzkiej Atlas Areny.

 

Mural „Madame Chicken” - Politechniki 16 

Mural Madame Chicken

Stworzony przez łódzką grupę Etam Crew, którą tworzą Przemysław Blejzyk „Sainer” i Mateusz Gapski „Bezt” – absolwenci łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale Grafiki i Malarstwa. Mural powstał z okazji obchodów Roku Juliana Tuwima (2013), nawiązując do wiersza pisarza - „W aeroplanie”. Mural jest też lekkim pastiszem „Damy z gronostajem” autorstwa Leonardo da Vinciego. Obraz mijają codziennie studenci Politechniki Łódzkiej zmierzający na kampus swojej uczelni. 

 

Zachęcamy do zwiedzania Łodzi szlakiem murali!

This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close