Odkryj historię Łodzi przemysłowej!

Zapraszamy Was do lektury drugiego artykułu, w którym polecamy najciekawsze miejsca  w Łodzi. Tym razem skupimy się na historii Łodzi przemysłowej. 

"Łódź się budziła. Pierwszy wrzaskliwy świst fabryczny rozdarł cieszę wczesnego poranka, a za nim we wszystkich stronach miasta zaczęły się zrywać coraz zgiełkliwiej inne i darły się chrapliwymi głosami niby chór potwornych kogutów, piejących metalowymi gardzielami hasło do pracy... 

 

...Olbrzymie fabryki, których długie, czarne cielska i wysmukłe szyje-kominy majaczyły w nocy, we mgle i w deszczu, budziły się z wolna, buchały płomieniai ognisk, oddychały kłębami dymów, zaczynały żyć i poruszać się w ciemnościach, jakie jeszcze zalegały ziemię"

 Władysław Stanisław Reymont, Ziemia Obiecana 

 

Stare Kino - Łódź Przemysłowa - Manufaktura

Ślady łódzkiego przemysłu włókienniczego znajdują się w całej Łodzi. Najsłynniejsza ze wszystkich pozostałych budynków jest Manufaktura - obecnie centrum handlowe, kiedyś kompleks fabryczny Izraela Poznańskiego. Izrael Poznański to jeden z najsłynniejszych łódzkich przedsiębiorców. Poznański w roku 1871 zakupił parcele wzdłuż ul. Ogrodowej, na których do końca XIX wieku powstały kompleks obejmujący tkalnie, przędzalnie, farbiarbie, drukarnie, magazyny, budynki mieszkalne dla robotników i pałac fabrykancki.  

MANUFAKTURA, CZYLI MUZEUM MIASTA ŁODZI ORAZ MUZEUM FABRYKI 

Od Manufaktury rozpoczynamy naszą historyczną wycieczkę śladamu łódzkiego przemysłu włókienniczego. W obecnym centrum handlowym znajduje się Muzeum Fabryki, w którym można poznać historię zakładów włókienniczych Izraela Poznańskiego. W Muzeum można zobaczyć jak pracują zabytkowe krosna, poznać techniki produkcji tkanin. Na wystawie prezentowane są dokumenty, dawne plany fabryki, zdjęcia oraz próbki produktów.

Łódź Przemysłowa - Muzeum Fabryki

Po zapoznaniu się z historią fabryki Izreala Poznańskiego zachęcamy Was do poznania obecnej topografii miejsca oraz zwiedzenia Pałacu Poznańskiego, czyli Muzeum Miasta Łodzi. Pałac został zakupiony przez Poznańskiego w roku 1877 roku, budynek ten został zmieniany w miarę podnoszenia się statusu społecznego rodziny. Rezydencja ta porównywana jest do paryskiego Luwru, wnętrza bowiem posiadają bogaty charakter, a wystrój sal Pałacu nawiazuje do stylów II połowy XIX wieku. W Muzeum Miasta Łodzi oprócz wystawy stałej pokazującej życie rodziny Poznańskich trwają także wystawy czasowe. 

Łódź Przemysłowa - Muzeum Miasta Łodzi

Przemysłowa Łódź jednak to nie tylko Manufaktura i kompleks Poznańskiego. W Łodzi znajdowało się wiele fabryk specjalizujących się w włókiennictwie. 

BIAŁA FABRYKA, CZYLI CENTRALNE MUZEUM WŁÓKIENNICTWA 

Z północnej części Łodzi zmierzamy w stronę południową do Centralnego Muzeum Włókiennictwa, które mieści się z kompleksie obejmującym słynną Białą Fabrykę

Łódź Przemysłowa - Centralne Muzeum Włókiennictwa

Biała Fabryka jest jednym z ważniejszych symboli Łodzi przemysłowej. To właśnie w Białej Fabryce powstała pierwsza w Łodzi przędzalnia mechaniczna i tkalnia bawełny. Na terenie kompleksu stanął także pierwszy komin fabryczny ( za sprawą maszyny parowej). Fabryka została zbudowana przez Ludwika Geyera - wraz z Izraelem Poznańskim oraz Karolem Scheiblerem nazywani byli trzema łódzkimi królami bawełny. W Muzeum przy Piotrkowskiej 282 czynne są wystawy stałe oraz czasowe. Do wystaw stałych należą m.in.:
- Narzędzia i maszyny włókiennicze w zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa
- Rekonstrukcja tkalni z przełomu XIX i XX w. Prezentacja Maszyn w ruchu 
- Kotłownia, czyli muzem interaktywne 

Na terenie Centralnego Muzeum Włókiennictwa znajduje się także Skansen Architektury Drewnianej, w którym można zobaczyć, jak mieszkali łódzcy robotnicy - tkacze. 

 

 

KSIĘŻY MŁYNŁódź Przemysłowa - Księży Młyn

Aby przyjrzeć się budowom wszystkich trzech łódzkich króli fabryki z Piotrkowskiej 282 kierujemy się w stronę Księżego Młyna Karola Scheiblera. Główny kompleks Księżego Młyna znajduje się między ulicami Tymienieskiego oraz Przędzalnianą, a główna ulica kompleksu nosi nazwę Księży Młyn. Dlaczego cały kompleks nazywany jest Księżym Młynem? Bowiem na przełomie XIV i XV wieku nad rzeką Jasień stanął młyn, który służył ówczesnemu plebanowi. W okresie rozkwitu Łodzi przemysłowej w miejscu tym powstały pierwsze zakłady włókiennicze, młyn zburzono, ale nazwa została.

Ciekawym fragmentem obecnego Księżego Młyna jest Koci Szlak - jedna z mniejszych ulic wśród domów robotniczych - tam znajduje się także Centrum Turysty oraz sklep z pamiątkami "Pociąg do Łodzi". 


Po całodniowej wycieczce śladami łódzkiego przemysłu zachęcamy do odpoczynku w naszych filmowych wnętrzach, a może w apartamencie "Ziemia Obiecana"

 

Zachęcamy także do przeczytania pozostałych artykułów z serii Polecamy w Łodzi

 

 

 

 

______________________

PRZYDATNE ADRESY:
Manufaktura - ul. Drewnowska 58
Pałac Poznańskiego - ul. Ogrodowa 15
Muzeum Włókiennictwa - ul. Piotrkowska 282
Księży Młyn - okolice ulic Tymienieckiego, Przędzalnianej oraz ul. Księży Młyn
Centrum Turysty - ul. Księży Młyn 14
Sklep "Pociąg do Łodzi" - ul. Księży Młyn 11

This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close