5 najciekawszych miejsc dla miłośników książek w Łodzi

Łódź - będąca przez lata jednym z najważniejszych ośrodków przemysłowych w Polsce – dzisiaj bardziej znana jest jako Holly-Łódź, stolica polskiej kinematografii. Jest jednak jeszcze jedno oblicze naszego miasta, które warto poznać. Łódź to miasto literatury! 

Nasze miasto doczekało się wielu literackich obrazów - można odliczyć ponad setkę książek, których akcja choć w części rozgrywa się w Łodzi, poczynając od reymontowskiej „Ziemi obiecanej”, przez „Kwiaty polskie” Tuwima, aż po najnowsze pozycje takie jak „Lampiony” Katarzyny Bondy czy „Tarot paryski” Manueli Gretkowskiej. W całym mieście odnaleźć można ślady obecności i działalności pisarzy i poetów, np. Joanny Kulmowej, Pawła Hertza, Mieczysława Jagoszewskiego, czy, rzecz jasna, Juliana Tuwima, do którego można się dosiąść na „ławeczce Tuwima” na ulicy Piotrkowskiej 104, nieopodal Starego Kina. Nie zapomnijcie Państwo potrzeć nosa poety, gdyż miejska legenda mówi, że to przynosi szczęście.

Przygotowaliśmy dla Państwa 5 najciekawszych miejsc, które wyznaczają literacki rytm miasta - a są to: 

1. Antykwariat BOOK SIĘ RODZI 

ul. Piotrkowska 37

Zdaniem wielu najlepszy antykwariat w Łodzi. Prawdziwe wytchnienie od zdigitalizowanego świata. Przepastne zbiory, które skrywają prawdziwe książkowe perełki. Znajdą tu Państwo także unikatowe pocztówki i dokumenty, z których wyczytać można niejedną historię sprzed lat, a przemili pracownicy chętnie pogawędzą o literaturze i łódzkiej historii.

Antykwariat Book się rodzi Łódź

2. LITERA CAFE 

ul. Nawrot 7

Jeśli mają Państwo ochotę na pyszną kawę i deser w otoczeniu książek to tylko w Literze! Niewielka, kameralna kawiarenka, rzut beretem od Piotrkowskiej i naszego Starego Kina, której stylowy, przytulny wystrój nie przytłacza, a relaksuje. Cisza, spokój, niepowtarzalny klimat, miękkie fotele, w których można odpłynąć z lekturą w ręku. Oprócz książek znaleźć tu można przepiękne albumy fotograficzne, w których unosi się duch przeszłości. W Literze poczują się Państwo jak w domu.

Księgarnia Litera Cafe

3. MUZEUM KSIĄŻKI ARTYSTYCZNEJ

ul. Tymienieckiego 24

W wyjątkowym otoczeniu Księżego Młyna znajdziecie Państwo wyjątkową zabytkową wille, która skrywa w sobie niezwykłe Muzeum - Muzeum Książki Artystycznej. W instytucji gromadzone są współczesne książki artystyczne. Muzeum posiada cztery stałe wystawy: 

- książek CdA

- kolekcje "Polska Książka Arystyczna z przełomu XX i XXI w."

- informacje o zbiorach graficznych Henryka Grohmana

- maszyny i urządzenia z epoki Gutenberga

Wystawy stałe można zwiedzać wyłącznie z oprowadzającym po uprzednim umówieniu wizyty telefonicznie: (+48) 501 274 406 lub  (+48) 502 62 64 66. 

Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. ANTYKWARNIA - "łódzka kraina książkowych czarów" 

ul. Targowa 27

Odwiedzając to miejsce, przeniosą się Państwo w czasie do klimatycznego XIX-wiecznego salonu, pełnego książek i bibelotów sprzed lat. Książki, płyty, pocztówki, znaczki w otoczeniu historii – oto antykwariat z prawdziwego zdarzenia! W Antykwarni podziwiać można unikatową, ponad studwudziestoletnią Biblię Anny Marii Herbstówny i inne białe kruki, a Mieczysław Fogg i Irena Santor uwodzą głosem dobiegającym z płyt winylowych odtwarzynych ze starych adapterów. Klimat, który trzeba poczuć!

Antykwariat Antykwarnia Łódź

5. PUB BIBLIOTEKA

ul. Struga 7

Klimatyczne, kultowe miejsce na mapie Łodzi, którego ściany wypełnione są gablotami i półkami książek. W Bibliotece możemy nie tylko poczytać książkę, ale także zabrać ją do domu, zostawiając swoją w zamian (to jedna z największych stref bookcrossingu w Łodzi!). W ciągu dnia Biblioteka zaprasza na kawę i lekturę, za to wieczorami możemy tam spędzić czas na tematycznych imprezach. 

Pub Biblioteka w Łodzi

 

 

 

 

Tych kilka miejsc na literackiej mapie Łodzi to tylko przedsmak tego, co miłośnicy literatury niewątpliwie pokochają w naszym mieście. Wybierając nasz hotel na miejsce odpoczynku po literackich wędrówkach również znajdą się Państwo w sercu jednej z książkowych fabuł! Otóż nasze Stare Kino doczekało się opisu w powieści kryminalnej „Niebezpieczna gra” autorstwa Joanny Opiat-Bojarskiej. Tak jej bohater opisuje wizytę w Starym Kinie:

„Wiekowy reflektor (…), wiszące na ścianach obrazki z kadrami filmowymi, starodawny gramofon, no i ten rząd siedzeń wyniesionych z jakiegoś opuszczonego kina – to wszystko sprawiało, że goście hotelowi opuszczali to miejsce z żalem i obietnicą, że kiedyś tu wrócą” (str. 399-400).

Mamy nadzieję, że zachęciliśmy Państwa do wizyty w naszym mieście, jak i w Starym Kinie przy Piotrkowskiej 120, którego historyczny klimat idealnie pasuje do książkowych podróży! Czekamy na Was w literackiej Łodzi!

Po więcej literackich inspiracji warto zajrzeć na Literacką Mapę Województwa Łódzkiego.

This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close