Co kryje w sobie ulica Piotrkowska? Cz. I - Galeria Wielkich Łodzian

Ulica Piotrkowska, czyli główna atrakcja turystyczna Łodzi, a także najdłuższy deptak w Europie kryje w sobie wiele często niezauważanych miejsc, atrakcji czy ciekawostek. Jedną z nich jest Galeria Wielkich Łodzian, czyli słynne rzeźby upamiętniąjace sławne osoby. Galeria Wielkich Łodzian usytuowana jest na deptaku słynnej Pietryny. Pomniki wchodzące w skład Galerii Wielkich Łodzian są świetnym tłem do zdjęć turystów, idealnie także wpisują się w architekturę ulicy Piotrkowskiej. 

Na szlaku Galerii Wielkich Łodzian znajdziemy: 

1. Ławeczkę Tuwima 
Pomnik znajduje się przy ulicy Piotrkowskiej 104. Został odsłonięty w roku 1999, a jego autorem jest Wojciech Gryniewicz. Pomnik przedstawia Juliana Tuwima siedzącego na ławeczce. Miejsce obok poety jest wolne, sugeruje wręcz, aby usiąść i zrobić sobie z nim zdjęcie! 
Podczas fotografowania się z Tuwimem zwróćcie także uwagę na jego nos - charakterystycznie wytarty... Miejska legenda mówi, że potarcie nosa Tuwimowi przynosi szczęście. 

Julian Tuwim Ławeczka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Fortepian Rubinsteina

Pomnik znajduje się przed kamienicą przy ulicy Piotrkowskiej 78, gdzie niegdyś mieszkał pianista. Został odsłonięty 23 września 2000 roku z okazji Światowego Spotkania Łodzian. Jego autorem jest Marcel Sztynchelm. Pomnik przedstawia artystę podczas gry na fortepianie - Rubinstein ubrany jest we frak. Charakterystycznym elementem pomnika jest podniesiona klapa fortepianu, która przypomina ptasie skrzydło. Przy pomniku znajduje się także klucz wiolinowy. 
Podczas przyglądania się Rubinsteinowi pamiętajcie Państwo, że wrzucając drobną monetę możecie usłyszeć muzyczną interpretację kompozycji fortepianowej w wykonaniu samego mistrza! 

Fortepian Rubinsteina - Galeria Wielkich Łodzian

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Fotel Jaracza

Pomnik przedstawiający Stefana Jaracza znajduje się przed kamienicą przy ulicy Piotrkowskiej 152. Został odsłonięty w roku 2006. Autorami rzeźby są Marcel Szytenchelm oraz Jerzy i Robert Sobocińscy. Pomnik przedstawia Stefana Jaracza zasiadającego na widowni teatralnej, Jaracz w ręku trzyma egzemplarz reżyserski. Na miejscach obok artysty mogą przysiąść turyści. 

4. Twórcy Łodzi Przemysłowej
Pomnik łódzkich fabrykatnów znajduje się przy ulicy Piotrkowskiej 30/32. Został odsłonięty w roku 2002. Autorem rzeźby jest Marcel Szytenchelm. Pomnik przedstawia łódzkich fabrykantów: Karola Scheilbera, Izraela Poznańskiego oraz Henryka Grohmana. Fabrykanci zasiadają przy stole, przy którym znajdują się także wolne miejsca - zachęcając przechodników do dołączenia.

Galeria Wielkich Łodzian - Fabrykanci

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Pomnik Lampiarza

Przedstawia bezimiennego lampiarza - elektryka, został odsłonięty w roku 2007 na 100-lecie energetyki w Łodzi. Autorem pomnika jest Marcel Szytenchelm. Pomnik przedstawia naturalnej wielkości stylową latarnię oraz lampiarza z żarówką w prawej dłoni. Elektryk stoi na drabianie, która oparta jest o słup. Pomnik usytowany jest przy ulicy Piotrkowskiej 37.

6. Kufer Reymonta 

Pomnik Władysława Reymonta znajduje się przy ulicy Piotrkowskiej 137 przed Pałacem Kindermanna. Autorami pomnika są Robert Sobociński i Marcel Szytenchelm. Pomnik został odsłonięty w roku 2001.  Władysław Reymont zasiada na kufrze podróżnym i zapisuje notatki w swoim dzienniku. Być może były to notatki dotyczące powieści "Ziemia Obiecana"? 
PS. W Starym Kinie możecie przenieść się w czasie za sprawą apartamentu Ziemia Obiecana.

Kufer Reymonta - Galeria Wielkich Łodzian

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zachęcamy do spacerów szlakiem Galerii Wielkich Łodzian, zapraszamy także do filmowej Łodzi! Już wkrótce opublikujemy dla Państwa kolejne atrakcje Łodzi. 

This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close