Łódź dla miłośnika sztuki współczesnej

W czasie wakacji zapraszamy na nowy cykl artykułów, w którym polecamy najciekawsze miejsca w naszym mieście! Rozpoczynamy od hasła sztuka współczesna, pierwszy artykuł polecamy jednak nie tylko miłośnikom sztuki. Zapraszamy do lektury! 

Naszą wycieczkę śladami sztuki współcznesnej rozpoczynamy przy Piotrkowskiej 120, gdzie mieszczą się nasze filmowe apartamenty. Obowiązkowym punktem na mapie wycieczki jest Muzeum Sztuki w Łodzi, które posiada dwa odziały: MS1 (mieści się przy ul. Więckowskiego 36) oraz MS2 (mieści się przy ul. Ogrodowej 19, przy centrum Manufaktura). 

Rozpoczynamy od MS1, w którym obecnie trwa wystawa czasowa FIND ART. ( W MS1 znajduje się także słynna sala neoplastyczna zaprojektowana przez Władysława Strzemińskiego - jednak z uwagi na podróże znajdujących się w niej na stałe dzieł sztuki do jesieni br. jest zamknięta.) 

Wystawa FIND ART to wystawa wyjątkowa, jej charakter jest bowiem multidyscyplinarny. Wystawa ta skierowana jest głównie do widzów nastoletnich. Kuratorami FIND ART są także młodzi ludzie. Na wystawie można znaleźć prace takich artystów jak: Joseph Beuys, Jan Hamilton Finlay, Władysław Hasior, John Hilliard, Jerzy Jarnuszkiewicz, Katarzyna Kozyra, Jiři Kolař, Edward Krasiński,  Roman Opałka, Karol Radziszewski, Jadwiga Sawicka, Jerzy Stajuda, Antoni Starczewski, Krzysztof Wodiczko, Julita Wójcik. Głównymi hasłami (które są jednocześnie problemami i pytaniami nastolatków w stosunku do muzeów) wystawy są:  Find art (Znajdź sztukę), When contemporary art becomes ancient? (Kiedy sztuka współczesna staje się zabytkowa?) oraz When will we be able to touch everything in the museum? (Kiedy będziemy mogli dotknąć wszystkiego w muzeum?). Wystawa trwa do 27 sierpnia br. 

 

Kolejnym punktem na mapie Łodzi związanej ze sztuką współczesną jest MS2, znajdujące się przy centrum Manufaktura. W tym odziale tym trwa obecnie wystawa ATLAS NOWOCZESNOŚCI. KOLEKCJA SZTUKI XX I XXI WIEKU, która ma pozwolić spojrzeć w nowy sposób na kolekcję Muzeum Sztuki. 

Wystawa ta opiera się na najważniejszych zjawiskach związanych z nowoczesnością: emancypacja, autonomia, industrializacja, kapitał, urbanizacja, eksperyment, mechanizacja czy rewolucja. Na wystawie znajdują się dzieła m.in następujących artystów: Maxa Ernsta, Władysława Strzemińskiego, Katarzyny Kobro, Enrico Prampoliniego, Mieczysława Szczuki; Christiana Boltanskiego, Josepha Beuysa, Bridget Riley, Aliny Szapocznikow, Ewy Partum, Krzysztofa Wodiczki, Edwarda Krasińskiego, Alego Kazmy, Barbary Hammer, Agnieszki Kalinowskiej, Jadwigi Sawickej, Ahlam Shibli, Mladena Stilinovića, Mony Vătămanu & Florin Tudor, Haegue Yang, Zbigniewa Libery, Artura Żmijewskiego, Julity Wójcik, Antje Majewski czy Allana Sekuly. 

Zbiory na wystawie "Atlas Nowoczesności" zostały podarowane Muzeum przez artystów z inicjatywy Władysława Strzemińskiego, który wspierany był przez Katarzynę Kobro, Henryka Stażewskiego, Jana Brzękowskiego i Juliana Przybosia. 

 

 

 Po obejrzeniu wystawy zachęcamy do  pozostania na terenie MS2, w budynku  bowiem      znajduje się przyjemna kawiarnia oraz księgarnia, w której można zakupić katalogi  dotyczące bieżących wystaw,  książki o Muzeum Sztuki, publikacje nt. sztuki współcznej.  Oprócz publikacji książkowych w księgarni nabyć można gadżety związane z Muzeum  Sztuki: koszulki, torby ekologiczne, kubki, notesy, itp.

 

 

 

Podczas powrotu do naszych apartamentów zachęcamy do spaceru ulicą Piotrkowską, na której znajduje się wiele galerii sztuki, w której nabyć można prace wybranych artystów.  Jeśli okaże się, że ta dawka sztuki jest niewystarczająca, zachęcamy Was także do  odwiedziń OFF PIOTRKOWSKA - projektu, który skupia przedstawicieli projektów  kreatywnych. Miłośnikom sztuki polecamy głównie kawiarnię MEBLOTEKA YELLOW, która  swoim wnętrzem odnosi się do sztuki współcznesnej.                

 

Zapraszamy do Łodzi śladami sztuki współczesnej! 

This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close