TRANSATLANTYK FESTIVAL | ŁÓDŹ | 13-20 lipca 2018

Już jutro (13 lipca) rusza 8. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transatlantyk! W tym roku hasłem przewodnim festiwalu jest Independence Now / Niepodległość Dziś, rozumiana jako wolność osobista, niezależność artystyczna, suwerenność państwa. W programie filmowym przyjrzymy się elementom związanym z niepodległością - trzy pierwsze z nich opisane są hasłami: “Ja”, “Bunt” i “Ojczyzna”.

 

IDEA FESTIWALU

Transatlantyk to festiwal, który opowiada o współczesnym świecie przez pryzmat filmu i muzyki. To festiwal nowej generacji. Rzeszy swoich fanów dał się poznać jako artystyczna platforma, łącząca muzykę i film z programem edukacji i aktywizacji społecznej.

Twórcą i dyrektorem festiwalu jest wybitny kompozytor, laureat Oscara - Jan A.P. Kaczmarek. Na pytanie Dlaczego Transatlantyk? odpowiada: Z definicji ma to być podróż intelektualna, artystyczna, ma oznaczać narzędzie przemieszczania się.

3 TWARZE TRANSATLANTYKU

FILM

W repertuarze tegorocznej edycji znalazło się niemal 200 filmów – najnowsze, najważniejsze produkcje, w tym premiery obrazów nagrodzonych na festiwalach w Cannes, Berlinie, Wenecji czy Sundance. Oprócz tego retrospektywy, dokumenty, filmy krótkometrażowe i animacje. Filmowe wydarzenia podzielone są na sekcje tematyczne, z których należy koniecznie wspomnieć o Nowym Kinie, Konkursie Polskich Filmów Krótkometrażowych, Retrospektywach twórców takich jak Andrzej Barański czy Milos Forman oraz Kinie Kulinarnym czy nowej sekcji: Serial Nocą. Transatlantyk to także słynne już Kino Łóżkowe w centrum miasta, które przez jeden z portali internetowych zostało umieszczone na liście Dziesięciu Najpiękniejszych Kin Świata.

MUZYKA

Gala Otwarcia i Zamknięcia organizowane z największą pompą to nie jedyne muzyczne wydarzenia, jakie czekają na festiwalowych słuchaczy: Transatlantyk to unikalne w skali świata konkursy kompozytorskie skierowane do młodych twórców, wydarzenia w Klubie Festiwalowym, ale przede wszystkim świetne koncerty! W tym roku swój pra-premierowy materiał z nowej płyty zaprezentuje jeden z najbardziej obiecujących zespołów na polskiej scenie art-pop – Tęskno. (Koncert w nietypowej przestrzeni Kina Wytwórnia odbędzie się 18 lipca.)

EDUKACJA I DZIAŁANIA BRANŻOWE 

Panele dyskusyjne z wybitnymi specjalistami, master classes prowadzone przez twórców kina, warsztaty z zakresu sztuki filmowej, muzyki, zagadnień społecznych, produkcji i dystrybucji z udziałem profesjonalistów światowej klasy – oto czego można się spodziewać po tegorocznej edycji festiwalu. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, gdyż zajęcia skierowane są do wszystkich grup wiekowych – dzieci, młodzieży i dorosłych.

STARE KINO NA TRANSATLANTYKU, TRANSATLANTYK W STARYM KINIE

Po raz kolejny Stare Kino jest festiwalowym hotelem Transatlantyku! Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z wybitnymi twórcami i gośćmi festiwalu oraz, że to właśnie nas Transatlantyk wybiera na swojego partnera. Dziękujemy za zaufanie i z niecierpliwością czekamy na Transatlantyk!

Transatlantyk festiwal Łódź

This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close