Relacja z Festiwalu Kina Przedwojennego "Urania" w Starym Kinie!

W sobotę mieliśmy przyjemność Gościć w Starym Kinie II edycję Festiwalu Kina Przedwojennego "Urania".

W ramach festiwalu w naszym kameralnym kinie zagraliśmy film "ABC Miłości".

FESTIWAL KINA PRZEDWOJENNEGO "URANIA"

Festiwal Kina Przedwojennego "Urania" to pierwszy w Polsce festiwal poświęcony filmom przedwojennym.

Nazwa "Urania" nawiązuje do kinoteatru w Łodzi, którego właścicielem był ojciec Eugeniusza Bodo. To właśnie tam aktor stawiał swoje pierwsze kroki na scenie.

Festiwal "Urania" odbywa się dzięki projektowi "Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie". Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu "Kultura i dziedzictwo kulturowe" z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

PROJEKCJE W RAMACH FESTIWALU

W ramach II edycji festiwalu w naszym kameralnym kinie odbyła się projekcja filmu "ABC Miłości". Przed samą projekcją prowadzona była dyskusja na temat ciekawostek z tamtego okresu.

Festiwal Kina Przedwojennego - Urania. Dyskusja przed projekcją filmu

Więcej zdjęć znajduje się w naszej Galerii na dole strony.

"ABC MIŁOŚCI"

Polski film fabularny z 1935 roku. W rolach głównych: Adolf Dymsza, Maria Bogda. Film przedstawia historię Wincentego Poziomki, który zajmuje się prowadzeniem szkoły filmowo-rewiowej w Warszawie. Pewnego dnia otrzymuje informację o spadku od stryja - jakim jest połowa sklepu spożywczego. Tam zakochuje się w pięknej pannie Helence - którą omyłkowo uznaje za współwłaścicielkę sklepu. Poziomka musi połączyć swoje życie zawodowe z prowadzeniem sklepu oraz miłością do Helenki.

Film został zdigitalizowany na podstawie czterech źródeł ze zbiorów Filmoteki Narodowej. W filmie widać wyraźne ucięcia i przeskoki. Dzięki połączeniu źródeł, film udało się uzupełnić o 18 minut, jednak dalej nie jest w pełni kompletny.


Dziękujemy wszystkim za udział w tym wydarzeniu.

Cieszymy się, że kino przedwojenne cieszy się tak dużą popularnością. Większość widzów stanowili młodzi ludzie.

Do zobaczenia ponownie w Starym Kinie!

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij