Podpowiadamy, jak ciekawie i aktywnie spędzić niezapominany czas w Łodzi oraz poznać miejsca historyczne naszego miasta.
To centrum kulturalne, rozrywkowe, handlowe i biznesowe Łodzi. Ta najdłuższa ulica w Europie była dawniej popularnym traktem handlowym a dziś jest tętniącym życiem, miejskim deptakiem. Znajdują się tu modne kluby, restauracje, sklepy, urzędy oraz piękne neorenesansowe kamienice i pałace łódzkich fabrykantów.
Muzeum mieści się na początku deptaka ulicy Piotrkowską pod Placem Wolności, muzeum od naszego hotelu dzieli spacer 15 minutowy. "Dętka" jest pierwszym kanałem w Polsce otwartym dla zwiedzających. Korytarzem "Dętki" można obejść Plac Wolności pod ziemią.
Wyjątkowe podwórze przy Piotrkowskiej 3, gdzie ściany kamienicy pokryte są lustrami o nieregularnych kształach. Autorką tej instalacji jest Joanna Rajkowska, dla której projekt ma wymiar niezwykle osobisty i nawiązuje do choroby jej córki. Instalacja wydobywa detale architektoniczne i nieregularności elewacji.
Pasaż Róży to największa szklana mozaika w Polsce.
To słynne w całej Europie centrum handlowo-rozrywkowe, które powstało na terenach dawnej fabryki Izraela Poznańskiego. Eksperymentarium, Arena Laser Game, kręgielnia, kino, liczne sklepy, modne restauracje – to niektóre atrakcje Manufaktury. W skład kompleksu wchodzą aż 3 muzea – Miasta Łodzi, Muzeum Sztuki współczesnej oraz Muzeum Fabryki.
Mieści się w jednym z najbardziej okazałych budynków Łodzi - w Pałacu Izraela Poznańskiego przy ul. Ogrodowej. Miejsce to jest wizytówką miasta i świadectwem jej znaczenia w XIX wieku. Wnętrza pałacowe są przedstawiają życie znaczących dla miasta osób.
Niedaleko Starego Kina znajduje się najnowocześniejsze cyfrowe planetarium w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, wyposażone w najlepszy sprzęt do pokazów astronomicznych. Planetarium oferuje liczne seanse popularnonaukowe a także wydarzenia i imprezy tematyczne.
W Łodzi - w mieście z bogatą tradycją włókienniczych, nie mogło zabraknąć Muzeum Włókiennictwa. Siedzibą Muzeum jest Biała Fabryka, kompleks zabytków architektury przemysłowej. Stałe wystawy Muzeum to "Rzemiosła dawnej Łodzi - zakład krawiecki", "Rekonstrukcja tkalni z przełomu XIX i XX w. Prezentacja maszyn w ruchu". Interaktywnym elementem Muzeum jest wystawa KOTŁOWNIA.
Skansen znajduje się na terenie Centralnego Muzeum Włókiennictwa. W skansenie znajduje się 8 typowych obiektów dla zabudowy miasta Łódź z przełomu XIX i XX wieku. Są to: kościół, willa letniskowa, piętrowy dom rodzin robotniczych, domy rzemieślników oraz przystanek tramwajowy.
Czyli miasto w mieście - to niezwykła dzielnica Łodzi, w której czas się zatrzymał. Wszystko za sprawą Karola Scheiblera, który to właśnie w tym miejscu rozwijał swoje imperium. Jest to jedyna dzielnica, która przetrwała w niezmienionym kształcie od czasu rozkwitu przemysłowej Łodzi.
To instytucja kultury, która promuje wielokulturowe i wieloetniczne dziedzictwo Łodzi, ze szczególnym uwzględnieniem kultury żydowskiej. Ze Starego Kina do Centrum Dialogu kursuje bezpośrednia komunkacja miejska.
Stacja Radegast jest obecnie miejscem upamiętnienia martyrologii Żydów z Łodzi i okolic, a także z Wiednia, Pragi, Berlina i Luksemburga.
To szczególne miejsce na mapie Łodzi, w roku 2015 cmentarz został uznany pomnikiem historii. Na Cmentarzu Żydowskim znajduje się m.in. nagrobek Izreala Poznańskiego oraz grobowce wielu łódzkich przemysłowców. Łódź cmentarz na Bałutach jest jedną z największych europejskich nekropolii żydowskich.
Zachęcamy także do przeczytania cyklu artykułów, w których polecamy najciekawsze miejsca, festiwale i eventy w Łodzi.