RezerwacjaOnline

Galeria Plakatu Filmowego

Kameralna Galeria Plakatu Filmowego jest dopełnieniem filmowego charakteru naszego obiektu. W Galerii znajduje się stała wystawa prezentująca dorobek Polskiej Szkoły Plakatu. 

W naszym zbiorze znajdują się oryginalne plakaty największych twórców plakatu filmowego z każdego okresu Polskiej Szkoły Plakatu, m.in takich jak: Jan Młodożeniec, Andrzej Pągowski, Waldemar Świerzy, Wiesław Wałkulski czy Witold Dybowski. Na ścianach Galerii prezentowane są kultowe plakaty do filmów takich jak: "Przesłuchanie", "Krótki film o miłości", "Index", "Wodzirej" czy "Człowiek z Marmuru". Galeria Plakatu Filmowego w Starym Kinie liczy ponad 50 plakatów filmowych i jest stale rozbudowana.

Atrakcją specjalną Galerii są historyczne eksponaty filmowe - analogowy projektor kinowy oraz gablota kinowa - oryginalny rekwizyt wykorzystany w filmie Andrzeja Wajdy "Powidoki". Galeria znajduje się na parterze obiektu w sali im. Kazimierza Prószyńskiego. 

HISTORIA PLAKATU FILMOWEGO

O pierwszych projekcjach filmowych zawiadamiały pozbawione elementów graficznych afisze. Plakaty filmowe w rozumieniu dzisiejszym pojawiły się w Polsce w latach 20. XX wieku. Ówcześni twórcy inspirowali się wzorami zachodnimi i amerykańskimi, wykorzystując fotograficzne sylwetki aktorów i aktorek. Z czasem nieco odważniejsi twórcy pozwalali sobie na graficzne eksperymenty, jednak to dopiero po roku 1945 plakat filmowy nabiera innego wymiaru. 

W okresie powojennym podejście do tworzenia plakatów zmieniło się diametralnie - na drugi plan zeszły funkcje informacyjne i reklamowe. Do głosu zaczęła dochodzić ekspresja artystyczna. Plakat stawał się dziełem sztuki, a za sprawą rozgłosu na temat polskich twórców i ich prac zaczęło się kształtować określenie Polska Szkoła Plakatu. Jej ojcem był Henryk Tomaszewski - to właśnie on stworzył koncepcję dzieła opartego na graficznej interpretacji filmu. Plakat filmowy nie był już realistycznym odzwierciedleniem, a twórcy zaczęli używać luźnych skojarzeń, symboli i metafor. 

Najwybitniejszymi przedstawicielami Polskiej Szkoły Plakatu byli m.in.: Henryk Tomaszewski,  Roman Cieślewicz, Jan Lenica, Jan Młodożeniec, Franciszek Starowieyski, Waldemar Świerzy, Wojciech Zamecznik, Wojciech Fangor.

W latach 70. do głosu doszła nowa generacja twórców, wśród których największym uznaniem cieszyli się: Andrzej Pągowski, Wiesław Wałkuski, Grzegorz Marszałek, Roman Kalarus. W okresie tym zaczęto także mówić o upadku Polskiej Szkoły Plakatu. Jej legenda jednak cały czas istnieje. A my postanowiliśmy ją podtrzymywać. 

Galeria Plakatu Filmowego w Łodzi

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij