7 najciekawszych murali w Łodzi!

Pierwsze skojarzenie miasta Łodzi związane jest z filmem, w końcu to tu powstało pierwsze stałe kino na ziemiach polskich, to w Łodzi znajduje się państwowa szkoła filmowa. Łódź jednak to nie tylko miasto filmu, ale także miasto... murali! Przygotowaliśmy dla Was zestawienie najciekawszych murali w naszym mieście. Sprawdźcie, jakie murale się w nim znalazły. 

 

 Mural „Łódź”, Piotrkowska 152

Mural

Najstarszy, wielkoformatowy łódzki mural. Zlokalizowany na końcu deptakowej części ulicy Piotrkowskiej. W momencie jego namalowania był to największy mural na świecie. Ukończony w listopadzie 2001 roku. Przedstawia najbardziej łódzkie elementy przestrzeni miasta – Plac Wolności z pomnikiem Tadeusza Kościuszki, Kościół Zesłania Ducha Świętego, Ratusz oraz zabytkowy tramwaj. Autorami muralu są członkowie grupy Design Futura. Mural mieści się na 600m2 północnej ściany kamienicy przy Piotrkowskiej 152, tylko 5 minut spaceru ze Starego Kina!

 

 Mural „Rubinstein” - Sienkiewicza 18

Mural Rubinstein

W hołdzie wielkiemu łódzkiemu pianiście powstał mural u zbiegu ulic Sienkiewicza i Traugutta. Autorem najbardziej kolorowego muralu w Łodzi jest pochodzący z Brazylii – Eduardo Kobra. Artysta słynie z malowania na muralach portretów w fotorealistycznej stylistyce wraz z charakterystycznym kalejdoskopowym ornamentem. Mural powstał w 2014 w ramach współpracy z programem rewitalizacyjnym Mia100 Kamienic. Mural usytuowany jest vis-a-vis gmachu Filharmonii Łódzkiej, która nosi imię słynnego wirtuoza. Malowidło to znajduje się nieopodal Dworca Łódź Fabryczna.

 

Mural wykuty w ścianie - Kopernika 28

Mural wykuty w ścianie

Jedyny kuty w ścianie mural powstał jesienią 2014 roku. Stworzony został przez pochodzącego z Portugalii twórcy street artu – Vhilsa. Artysta specjalizuje się w wyjątkowej technice – wykorzystuje niszczejący tynk i za pomocą młotka, dłuta i wiertarki tworzy niepowtarzalne prace. Jego dzieła nadają nowe życie w zaniedbane ściany budynków.

 

Mural „Cisza” - Wólczańska 13 

Mural Cisza

Wykonany z 1300 różnej długości metalowych prętów, pierwszy tego typu na świecie mural 3D. Autorem jest Łukasz Berger, wrocławianin, absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Instalacja powstała w 2015 roku na ścianie kamienicy przy ulicy Wólczańskiej 13. Powstanie muralu nadzorowało Łódzkie Centrum Wydarzeń. Instalację możemy spotkać podczas spaceru do Muzeum Sztuki lub Teatru Nowego.

 

Mural „Jerzyk/Apus Apus” - Kilińskiego 127  

Mural Jerzyk

Mural powstał w ramach Festiwali Energii Miasta, który powstał z materiałów recyklingowych – opon, drewna, plastiku. Autorem instalacji jest Bordallo II – czyli pochodzący z Portugalii Artur Bordalo. Artysta sam zbiera materiały, które potem wykorzystuje w swoich pracach. „Jerzyk” jest kontynuacją światowego projektu „Big Trash Animals”, którego głównym celem jest zwrócenie uwagi na mieszkające w naszym otoczeniu zwierzęta. Jego praca jest widoczna dla podróżujących trasą W-Z oraz znajduje się na trasie ze Starego Kina do Muzeum Kinematografii i Szkoły Filmowej. Wyraziste kolory i użyte materiały skutecznie przyciągają wzrok obserwatora. Mural tchnął nowe życie w zaniedbaną część ulicy Kilińskiego.

 

Mural z jelonkiem - Łąkowa 10

Mural Jelonek

Dzieło powstało w ramach IV edycji Festiwalu Urban Forms w Łodzi. Twórcą jest pochodzący z Chin artysta o pseudonimie DALeast. Przedstawia jelenia stworzonego z wielu różnokolorowych gałęzi, pośród których mieszkają ptaki. Mural znajduje się przy Łąkowej 10, można go zobaczyć idąc na koncert do łódzkiej Atlas Areny.

 

Mural „Madame Chicken” - Politechniki 16 

Mural Madame Chicken

Stworzony przez łódzką grupę Etam Crew, którą tworzą Przemysław Blejzyk „Sainer” i Mateusz Gapski „Bezt” – absolwenci łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale Grafiki i Malarstwa. Mural powstał z okazji obchodów Roku Juliana Tuwima (2013), nawiązując do wiersza pisarza - „W aeroplanie”. Mural jest też lekkim pastiszem „Damy z gronostajem” autorstwa Leonardo da Vinciego. Obraz mijają codziennie studenci Politechniki Łódzkiej zmierzający na kampus swojej uczelni. 

 

Zachęcamy do zwiedzania Łodzi szlakiem murali!

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij