TRANSATLANTYK FESTIVAL | ŁÓDŹ | 13-20 lipca 2018

Już jutro (13 lipca) rusza 8. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transatlantyk! W tym roku hasłem przewodnim festiwalu jest Independence Now / Niepodległość Dziś, rozumiana jako wolność osobista, niezależność artystyczna, suwerenność państwa. W programie filmowym przyjrzymy się elementom związanym z niepodległością - trzy pierwsze z nich opisane są hasłami: “Ja”, “Bunt” i “Ojczyzna”.

 

IDEA FESTIWALU

Transatlantyk to festiwal, który opowiada o współczesnym świecie przez pryzmat filmu i muzyki. To festiwal nowej generacji. Rzeszy swoich fanów dał się poznać jako artystyczna platforma, łącząca muzykę i film z programem edukacji i aktywizacji społecznej.

Twórcą i dyrektorem festiwalu jest wybitny kompozytor, laureat Oscara - Jan A.P. Kaczmarek. Na pytanie Dlaczego Transatlantyk? odpowiada: Z definicji ma to być podróż intelektualna, artystyczna, ma oznaczać narzędzie przemieszczania się.

3 TWARZE TRANSATLANTYKU

FILM

W repertuarze tegorocznej edycji znalazło się niemal 200 filmów – najnowsze, najważniejsze produkcje, w tym premiery obrazów nagrodzonych na festiwalach w Cannes, Berlinie, Wenecji czy Sundance. Oprócz tego retrospektywy, dokumenty, filmy krótkometrażowe i animacje. Filmowe wydarzenia podzielone są na sekcje tematyczne, z których należy koniecznie wspomnieć o Nowym Kinie, Konkursie Polskich Filmów Krótkometrażowych, Retrospektywach twórców takich jak Andrzej Barański czy Milos Forman oraz Kinie Kulinarnym czy nowej sekcji: Serial Nocą. Transatlantyk to także słynne już Kino Łóżkowe w centrum miasta, które przez jeden z portali internetowych zostało umieszczone na liście Dziesięciu Najpiękniejszych Kin Świata.

MUZYKA

Gala Otwarcia i Zamknięcia organizowane z największą pompą to nie jedyne muzyczne wydarzenia, jakie czekają na festiwalowych słuchaczy: Transatlantyk to unikalne w skali świata konkursy kompozytorskie skierowane do młodych twórców, wydarzenia w Klubie Festiwalowym, ale przede wszystkim świetne koncerty! W tym roku swój pra-premierowy materiał z nowej płyty zaprezentuje jeden z najbardziej obiecujących zespołów na polskiej scenie art-pop – Tęskno. (Koncert w nietypowej przestrzeni Kina Wytwórnia odbędzie się 18 lipca.)

EDUKACJA I DZIAŁANIA BRANŻOWE 

Panele dyskusyjne z wybitnymi specjalistami, master classes prowadzone przez twórców kina, warsztaty z zakresu sztuki filmowej, muzyki, zagadnień społecznych, produkcji i dystrybucji z udziałem profesjonalistów światowej klasy – oto czego można się spodziewać po tegorocznej edycji festiwalu. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, gdyż zajęcia skierowane są do wszystkich grup wiekowych – dzieci, młodzieży i dorosłych.

STARE KINO NA TRANSATLANTYKU, TRANSATLANTYK W STARYM KINIE

Po raz kolejny Stare Kino jest festiwalowym hotelem Transatlantyku! Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z wybitnymi twórcami i gośćmi festiwalu oraz, że to właśnie nas Transatlantyk wybiera na swojego partnera. Dziękujemy za zaufanie i z niecierpliwością czekamy na Transatlantyk!

Transatlantyk festiwal Łódź

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij